Wystawa Stanisława Żywolewskiego „Zaczęło się w raju, a skończy się w piekle”

Data: 2012-08-27

Po raz kolejny Mała Galeria Miejskiej Biblioteki Publicznej eksponuje wystawę obrazów Stanisława Żywolewskiego. Tytuł wystawy „Zaczęło się w raju, a skończy się w piekle” jak i same prace, nieco szokuje, zastanawia i zmusza do refleksji nad życiem. Uroczysty wernisaż wystawy odbył się w ostatnich dniach sierpnia, a wystawę można oglądać do końca września.

„…Artysta kojarzy się z nieprzeciętną wyobraźnią. Jednakże patrząc na wystawę Stanisława Żywolewskiego, odnosi się wrażenie, że wykracza poza malarskie spojrzenie na świat. Jego obrazy to nie tylko pomysł na kreskę, plamę, kolor, światło, cień. Sztuka Stanisława Żywolewskiego mówi! Jest w niej nie tylko wrażliwość artysty, ale po prostu człowieka, który nieco przekornie pokazuje profanację wartości we współczesnym świecie.

Cykl obrazów wystawionych w Małej Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej to historia egzystencjalna, metafora dziejów człowieka. Na początku był Raj, ale niechybnie czeka nas Apokalipsa. Św. Jan pisząc Apokalipsę dawał nadzieję, że po niej dobro zostanie nagrodzone, a zło ukarane. Stanisław Żywolewski odbiera tę nadzieję w finałowym obrazie z napisem DO ZOBACZENIA W PIEKLE!

Można jednak dostrzec tę nadzieję w ludziach, którzy widzą upadek wartości i głośno o tym mówią. Obrazy Stanisława Żywolewskiego krzyczą -  jak najbardziej znane dzieło Edvarda Muncha.

Stanisław Żywolewski mówi o sobie, że jest malarzem prymitywistą, myślę jednak, że jest wszechstronny. Wystawione prace w zdeformowanych, wyrazistych formach odsłaniających mroczne i ponure zachowania ludzkiej duszy, przypominają stylistykę ekspresjonistyczną. Użycie niewdzięcznego w malarstwie odcienia fioletu wyraża niepokój. Cechą charakterystyczną wystawianych obrazów jest też brutalizm i obsceniczność, ale nie służą one jedynie prowokacji. Są przejmujące, bo oskarżają ludzkie żądze oraz słabości i w kontekście całego cyklu maja głęboki moralny, religijny wydźwięk…” – Marzanna Janik Lipczyńska, komisarz  wystawy.

                                Alla Gryc. Fot. Tadeusz Topolski

Data ostatniej zmiany: 2013-07-25 14:07:07

Kalendarium - wydarzenia

Aktualnie brak zaplanowanych wydarzeń

Sięgnij po paczkę literacką IBUK Libra Polona Fundacja Orange Biblioteka Narodowa Oferta biblioteki skierowana do czytelników niepełnosprawnych
facebook