Promocja książki „Lady, Leniewo, Podrzeczany” Jerzego Plewy

Data: 2017-03-24

„Świat, który nas otacza i jest nam bliski nieustannie się zmienia, a wraz z nim przemija pamięć o ludziach, którzy go tworzyli. (…) Świadomość przemijania, która nam towarzyszy zachęca nas do zapisywania historii naszego życia na fotografii. To ona stała się kanwą do wydania albumu ku pamięci mieszkańcom wsi Lady, Leniewo. Podrzeczany.” Tymi słowami rozpoczyna się książka autorstwa Jerzego Plewy „Lady, Leniewo, Podrzeczany na bielskim hostinciu”, której promocja odbyła się  24 marca 2017 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. dr. T. Rakowieckiego w Hajnówce. Spotkanie rozpoczęła dyrektor biblioteki pani Alla Gryc, która niezwykle serdecznie przywitała autora książki oraz licznie przybyłą grupę czytelników. Pan Jerzy Plewa rozpoczął od przedstawienia „kulisów” powstania książki, której celem było zebranie i przypomnienie zachowanych do dziś materiałów historycznych dotyczących wsi Lady, Leniewo, Podrzeczany, a ich dzieje ukazane zostały na tle zarówno wielkiej historii, jak i historii sąsiednich miejscowości. Autor zawarł również dużo informacji opartych na ustnych relacjach mieszkańców, które poddano selekcji i krytycznej ocenie w celu ich uwiarygodnienia. Książka zawiera również mapy, dokumenty, rysunki, a w szczególności zdjęcia zebrane przez mieszkańców, dzięki czemu jest to niezwykle rzetelna, poparta materiałem źródłowym publikacja. Jej wartość podnoszą na pewno unikatowe fotografie, w których kadrze uchwycono miniony klimat podlaskiej wsi. Ludzie, miejsca, wydarzenia życia społecznego powracają na kartach książki Jerzego Plewy, który niczym kronikarz próbuje ocalić je od zapomnienia.

Autor, również doskonały gawędziarz, niezwykle ciekawie opowiadał o pracy nad książką. Chętnie odpowiadał na pytania publiczności, która na kartach jego najnowszej publikacji odnalazła jakiś rodzinny wątek. Podczas spotkania, które upłynęło w przyjaznej, wręcz rodzinnej atmosferze można było nabyć książkę ze specjalnym autografem autora.

Agnieszka Kazberuk
Fot. Elżbieta Zarembska