Początek maja to tradycyjnie okres uroczystości upamiętniających najważniejsze wydarzenia i symbole, które zapisały się w historii polskiej państwowości.
1 maja, popularnie zwane Świętem Pracy, jest międzynarodowym świętem klasy robotniczej, na świecie obchodzonym od 1890 roku. W Polsce jest świętem państwowym od roku 1950.
2 maja obchodzony jest Dzień Flagi. To dzień, w którym Polakom towarzyszą refleksje na temat szczytnych kart historii Polski. Polskie barwy narodowe kształtowały się na przestrzeni wieków i wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. Przyjęte przez Sejm w 1919 r. rozpowszechniły się bardzo szybko i towarzyszyły Polakom we wszystkich ważnych wydarzeniach. Stały się symbolem państwa, które nie istniało i narodu, który pod tymi barwami walczył o swoją niepodległość.
3 maja obchodzone jest święto uchwalenia jednego z najstarszych na świecie dokumentu regulującego ustrój prawny państwa, który powstał w 1791 roku, w celu zlikwidowania wad systemu politycznego Rzeczypospolitej Obojga Narodów - Konstytucji 3 Maja. W tym roku przypada jej 226 rocznica. Autorem Konstytucji 3 Maja byli: król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki i Hugo Kołłątaj – któremu przypisuje się ostateczną redakcję Konstytucji.
Zapraszamy do lektury książek pozostających w zbiorach MBP w Hajnówce, przybliżających te wydarzenia min.: "Insygnia, symbole i herby polskie" - A. Znamierowski, "Narodziny Konstytucji 3Maja" - Ł. Kądziela, "Ku naprawie Rzeczypospolitej: Konstytucja Maja" - J. Łojek i wielu innych z bogatych zbiorów biblioteki oraz do obejrzenia wystawy fotografii z historii obchodów świąt 1 i 3 Maja przez Hajnowian.
Elżbieta Zarembska
Fot. Marzena Niewiadomska