„Życie każdego z nas ma niepowtarzalny wymiar” – Spotkanie z prof. Marią Szyszkową i Janem Stępniem.

Data: 2017-11-08
Profesor filozofii Maria Szyszkowska – niezwykła kobieta, wspaniała osobowość, ciepła, otwarta, walcząca codziennie o sprawy małe i wielkie.
Pani Profesor gościła w Miejskiej Bibliotece  Publicznej w Hajnówce wraz ze swoim mężem Janem Stępniem, poetą i rzeźbiarzem. Pełne refleksji spotkanie z parą wspaniałych ludzi połączone z promocją najnowszej książki pani profesor „Istnieć w XXI wieku” oraz prapremierą tomiku „Cisza” Jana Stępnia pozostanie na zawsze w pamięci hajnowian.
Zaduma nad zmieniającym się światem, który dąży w nieznanym kierunku, szukanie odpowiedzi na pytania: czy życie przyszłych pokoleń będzie wyglądało jak przepowiednie w dawnych  filmach  science fiction? Stajemy się robotami bez uczuć? Czy szanujemy się wzajemnie? Czy potrafimy się bawić? Czym jest etyka człowieka? Kim jest człowiek? Można pokusić się o stwierdzenie, że zgodnie z tytułem książki „Istnieć w XXI wielu” my faktycznie istniejemy, nie mamy czasu na życie. Postęp techniczny, nowoczesne technologie ułatwiają nam  życie, a mimo - to nie mamy czasu. Skracamy nawet słowa, kontaktujemy się za pomocą  komunikatorów,  unikamy spotkań z drugim człowiekiem i stajemy się co raz bardziej samotni.
Pani Profesor uświadomiła słuchaczom, że współczesny świat wpada w pułapkę cywilizacyjną. Ogromny wpływ mają  media społecznościowe i środki masowego przekazu, z każdej strony codziennie jesteśmy zasypywanie informacjami, ale czy one są prawdziwe i wiarygodne?
Do głębokich refleksji skłonił również  Jan Stępień, czytając słowa wierszy z najnowszego tomiku  „Cisza”. Poeta nawołuje, abyśmy zwolnili, bo w pośpiechu gubimy siebie i wartości, tak ważne w życiu każdego człowieka. To co istotne, to umieć, dostrzec szczegóły przykurzone codziennością, które gubimy w pędzie życia. Pełne powagi i niepokoju refleksje o przyszłość ludzkości rozbudziły wśród obecnych na spotkaniu dyskusję, zainspirowane lekturą „Istnieć w XXI wieku”  i poezją Jana Stępnia.
Tekst i fot. Marzena Niewiadomska   
 

 
 

Data ostatniej zmiany: 2017-11-03 17:44:21

Kalendarium - wydarzenia

Aktualnie brak zaplanowanych wydarzeń

Sięgnij po paczkę literacką IBUK Libra Polona Fundacja Orange Biblioteka Narodowa Oferta biblioteki skierowana do czytelników niepełnosprawnych
facebook