30 lat później... Wspomnienia o stanie wojennym
7 stycznia w Czytelni dla Dorosłych Miejskiej Biblioteki Publicznej Dariusz Bogucki i Robert Tyszkiewicz opowiadali uczestnikom spotkania o swojej działalności opozycyjnej w latach 80. i 90.
Nie było w nas bohaterstwa, tylko upór i złość - aby wytrwać przy swoim, nie dać się złamać. Staraliśmy się o naszym patriotyzmie myśleć praktycznie, bez martyrologii i męczeństwa. Chodziło o skuteczność. Kiedy obchodziłem w białostockim areszcie śledczym przy ul. Kopernika swoje dwudzieste urodziny, nie czułem nic z atmosfery celi Konrada. Myślałem tylko o tym, jak poukładać na nowo nasz Młodzieżowy Komitet Oporu Społecznego, jak wznowić wydawanie "Naszego Głosu", kiedy już wyjdę na tzw. wolność.
/Z wstępu Roberta Tyszkiewicza do książki Marka Kietlińskiego "Niezależny Ruch Młodzieżowy na Białostocczyźnie w latach 1980 – 1989"/. Robert Tyszkiewicz został relegowany z liceum za organizację strajku w szkole na przełomie lat 80/81. W następnych latach zajmował się, podobnie jak Dariusz Bogucki, m.in. wydawaniem i kolportażem podziemnej prasy.
Robert Tyszkiewicz – działacz opozycyjny, wydawca i redaktor podziemnego czasopisma „Nasz Głos”, organizator m.in. Młodzieżowego Komitetu Obrony Społecznej i Ruchu Solidarności Młodych, obecnie przedsiębiorca, poseł na Sejm.
Dariusz Bogucki – wieloletni dziennikarz, redaktor wydawanej w Białymstoku w latach osiemdziesiątych „Biuletynu Solidarność”, działacz podziemia, poseł na sejm w latach 1991 -1993, obecnie handlowiec.
Tadeusz Topolski