Spotkanie z poezją „Na porozi” Barbary Goralczuk

Data: 2018-09-25

25 września 2018 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyła się promocja tomiku wierszy Barbary Goralczuk pod jakże wymownym tytułem "Na porozi" (Na progu). Promowany tomik jest debiutem poetyckim autorki znanej czytelnikom z powieści „Nadzieja aż po horyzont” (2015) i „Miód” (2017). W spotkaniu wziął również udział Andrzej Salnikow, promotor i wydawca związany z Stowarzyszeniem Poetów Ziemi Bielskiej.
Tomik "Na porozi" napisany jest w gwarze podlaskiej, a tekst wierszy zapisany jest alfabetem łacińskim i cyrylicą. Każdy z rozdziałów tomiku, na który jest podzielony, dotyka innej tematyki – od życiowej, poprzez patriotyczną, duchową do miłosnej. Do książki dołączona jest płyta CD z nagraniem wierszy recytowanych przez samą autorkę, odsłuchaniem których rozpoczęliśmy spotkanie. W poetyckie strofy wpleciono pięknie dobrany podkład muzyczny, który wprowadził w liryczny nastrój obecną na spotkaniu publiczność. Autorka przyznała, że każda wizyta w rodzinnej wsi  Mokre wywołuje w niej poczucie spokoju i zadumy. Siedząc na progu rodzinnego domu rozmyśla nad  duchowością, przemijaniem i wartościami współczesnego świata. Stąd też narodził się pomysł wydania tomiku wierszy, w którym podzieliła się swoją wrażliwością i przemyśleniami. Andrzej Salnikow podkreślał rolę poezji w życiu człowieka oraz potrzebę pisania w tzw. języku  tutejszym. Andrzej Salnikow to również poeta, dziennikarz zrzeszony w Stowarzyszeniu Pisarzy Polskich. Jest absolwentem wydziału filozofii Uniwersytetu Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie. Przez kilkanaście lat pracował jako nauczyciel akademicki w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Rzeszowie. Był współzałożycielem i pierwszym redaktorem naczelnym pisma literackiego „Fraza”, także redaktorem naczelnym kwartalnika „Cyrylica”.  Debiutował w roku 1993 na łamach czasopisma „Fraza”. Wiersze poety publikowano w periodykach literackich „Fraza” i „Twórczość”, antologiach „Epea” (2010, 2011, 2013) Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego oraz almanachach: „Bielskie spotkania z poezją” (2012), „Almanach bielski” (2017). Dotychczas ukazały się autorskie tomiki poetyckie: „Ptakodrzew czyli dojrzewanie” (2010), „Zasłuchanie” (2014) ,„Bure chmury” (2017) oraz współautorska książka z wierszami dla dzieci „Bielscy poeci dzieciom” (2013).  
Strofy Barbary Goralczuk i wypowiedzi Andrzeja Salnikowa poruszyły naszych gości.  Ich pytania i wypowiedzi dotyczyły piękna tutejszych,  miejsc, krajobrazów, zdarzeń i ludzi oraz wartości podlaskiej poezji. Zapewne wzruszające dla autorki jak i wydawcy, było stwierdzenie „Pani książka jest swoistym pomnikiem tego zanikającego już języka”.
Zapraszamy do lektury książek Barbary Goralczuk i Andrzeja Salnikowa, które są dostępne w zbiorach biblioteki.
Alla Gryc
Fot. Agnieszka Kazberuk

 


 

Data ostatniej zmiany: 2018-09-19 12:57:31

Kalendarium - wydarzenia

Aktualnie brak zaplanowanych wydarzeń

Sięgnij po paczkę literacką IBUK Libra Polona Fundacja Orange Biblioteka Narodowa Oferta biblioteki skierowana do czytelników niepełnosprawnych
facebook