Spotkanie autorskie Jadwigi i Wiesława Rozbickich i promocja książki „Dzieci z Żabiej Górki”

Data: 2018-09-27

27 września 2018 roku w Czytelni dla Dorosłych Miejskiej Biblioteki Publicznej w Hajnówce spotkaliśmy się już po raz drugi z  Jadwigą i Wiesławem Rozbickimi, autorami książki - „Dzieci z Żabiej Górki”.
Promocja książki odbyła się dwa lata temu, ale na wyraźne życzenie tych, którzy pamiętają nieco odległe już czasy, którzy czuli niedosyt, a książka uwolniła zdawałoby się, zapomniane przez nich informacje z zakamarków pamięci, została uzupełniona o nowe fakty.
Książka jest swoistą ucztą dla sąsiadów, przyjaciół, znajomych państwa Rozbickich, a także dla tych, których pasjonuje historia miasta z którego się wywodzą. Dlatego nie zdziwił nas fakt, że na spotkanie licznie przybyli słuchacze szerokiej grupy wiekowej.
Historie z Żabiej Górki dla pokolenia autorów są opowieścią niezwykłą, bo utrwalającą ich los, bardzo osobistą, dotykającą w swojej istocie prawdziwej historii mieszkańców jednej z dzielnic Hajnówki. Autorzy opisują codzienne życie, radości i troski, relacje rodzinne i międzysąsiedzkie. Książka jest pełna dobrych emocji, uczuć, okraszona humorem i anegdotami. Tekst został opatrzony zdjęciami z prywatnych zbiorów samej autorki, a także mieszkańców obecnych i byłych Żabiej Górki.
Pani Jadwiga Rozbicka z nostalgią wspomniała z nazwiska tych których już nie ma obecnie z nami, a którzy z okazji premiery książki dwa lata temu uczestniczyli w spotkaniu. To świadczy o szybkim przemijaniu i ulotności pamięci, książka - „Dzieci z Żabiej Górki” jest taką historią zatrzymaną w kadrze.
Uczestnicy spotkania żywo dyskutowali nad nieuchronnością biegu czasu, ale też nad zmianą obyczajów, samotnością, brakiem zainteresowania tym, co dzieje się za przysłowiową ścianą.
Książka mimo to, że osadzona ściśle w jednej dzielnicy naszego miasta jest także przesłaniem dla każdego nowego pokolenia, aby pamiętali, że nic nie zastąpi relacji z drugim człowiekiem. Dowodem tego byli wszyscy Ci, którzy przybyli na spotkanie.
Tekst – Elżbieta Zarembska
Foto – Agnieszka Kazberuk

Data ostatniej zmiany: 2018-09-19 15:16:25

Kalendarium - wydarzenia

Aktualnie brak zaplanowanych wydarzeń

Sięgnij po paczkę literacką IBUK Libra Polona Fundacja Orange Biblioteka Narodowa Oferta biblioteki skierowana do czytelników niepełnosprawnych
facebook