Wernisaż wystawy Henryka Kuradczyka

Data: 2011-10-21

Wernisaż wystawy Henryka Kuradczyka, który odbył się 21 października  w Małej Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej im. dr. Tadeusza Rakowieckiego w Hajnówce był istotnym wydarzeniem w życiu miasta, jego środowiska artystycznego i  samego Henryka Kuradczyka.

Wystawa została zorganizowana jako jedna z cyklu upamiętniającego jubileusz 60 lat nadania praw miejskich w ramach partnerskiego projektu Towarzystwa Przyjaciół Hajnówki i Miejskiej Biblioteki Publicznej finansowanego przez Burmistrza miasta Hajnówka. W ramach projektu wydano również katalog malarstwa Henryka Kuradczyka

Jubileusz jest okazją do promocji miasta i do promocji jego mieszkańców. Hajnówka – dwudziestodwutysięczne miasto ma wielu ciekawych ludzi, także artystów. Jednym z nich bez wątpienia jest Henryk Kuradczyk, wśród przyjaciół „Kargul”.
Maluje od lat. Namalował tysiące pięknych obrazów, które zawędrowały w różne strony świata, ale wystaw miał niewiele. Brał udział  w czterech wystawach poplenerowych:   w 1976 roku w Klubie Rozrywki  przy Wrzosowej w Białymstoku, w 1979 roku w Wilkasach i Białymstoku  w Miejskich Domach Kultury, w 2009  roku w warszawskim Muzeum  Ruchu Ludowego.
Indywidualnie wystawiał w 1978 roku w Hajnowskim Dom Kultury, w  1979 roku w Wojewódzkim Domu Kultury w Białymstoku, w roku 1981 w PSS w Hajnówce, w 1983 w Galerii olsztyńskiego MPiKu, w 1992 roku w Galerii Sztuki w niemieckim Achen, w 1996 roku we wrocławskiej Galerii Sztuki. I dopiero teraz, po 20 latach ponownie w Hajnówce w  Małej Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej  im. dr. Tadeusza Rakowieckiego Henryk Kuradczyk wystawił 13 obrazów.

Na wystawie znalazły się też obrazy Henryka Kuradczyka z prywatnej kolekcji Mirosława Wiśniewskiego. Na wernisażu spotkali się hajnowscy malarze, także przyjaciele „Kargula”, koneserzy sztuki, panowie …. przyjechali na wernisaż z Radomia.

Sylwetkę Henryka Kuradczyka, drogę twórczą i malarstwo wyeksponowane na wystawie pięknie  omówiła Marzanna Janik – Lipczyńska, która jest także autorką tekstu o hajnowskim malarzu w wydanym katalogu. „…Kiedy dostałam propozycję, by napisać parę słów o Heńku Kuradczyku i jego malarstwie pomyślałam, że z przyjemnością to zrobię. W Hajnówce jest wielu interesujących i mądrych ludzi, ale Kargul to osobowość, oryginał i utalentowany artysta warty tego, by przyjrzeć się bliżej jego pracy.

Kuradczyk – jak romantyczny poeta -  George Byron- tworzy, jak żyje i żyje,  jak tworzy. Jeden z jego obrazów zatytułowany „Pracownia artysty” przedstawia mroczne atelier, w którym realizm (usytuowany z boku kompozycji portret Kargula). Miesza się z metafizyką (oderwana od ciała, wyciągnięta ręka). Jedyne źródło światła to okno, a za nim obrazy wędrujące w świat i częsty motyw  w malarstwie Kuradczyka – drabina – pomost między światem rzeczywistym a irracjonalnym.
Heniek lubi autoportrety. Niczym Rembrandt utrwala różne okresy swojego życia i przygląda się różnym emocjom. Na autoportretach i portretach twarze modeli nie są w opozycji do świata wewnętrznego malowanych postaci. Oddają to, co w człowieku ukryte…”

Folder Henryka Kuradczyka jest dostępny w Miejskiej Bibliotece Publicznej i Galerii Hajno Muzeum Kultury Białoruskiej.

Alla Gryc

Data ostatniej zmiany: 2013-07-26 14:04:01

Kalendarium - wydarzenia

Aktualnie brak zaplanowanych wydarzeń

Sięgnij po paczkę literacką IBUK Libra Polona Fundacja Orange Biblioteka Narodowa Oferta biblioteki skierowana do czytelników niepełnosprawnych
facebook