Mirabelka – kiełkująca historia w 100licy
14 listopada 2018 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. dr. Tadeusza Rakowieckiego w Hajnówce odbyło się spotkanie w ramach akcji czytelniczej „Mirabelka – kiełkująca historia w 100licy” w ramach oficjalnych obchodów 100-lecia Niepodległości. Jej celem są: promocja czytelnictwa, rozbudzanie zainteresowania historią Polski, zwiększenie świadomości na temat wydarzeń związanych z wojną oraz włączenie społeczności do świętowania 100-lecia Niepodległości.
W zajęciach uczestniczyli uczniowie klasy siódmej ze Szkoły Podstawowej Nr 1 wraz z wychowawczynią Panią Anną Budzyńską. Spotkanie pod hasłem „Kiełkująca Wolność” poświęciliśmy książce „Mirabelka”, której fragmentu młodzież odsłuchała w formie audiobooka. W dalszej części spotkania prowadzące rozwinęły zagadnienia związane z losem mieszkańców warszawskiego getta. Uczestnicy mięli okazję wyrazić swoje refleksje na temat tragicznego położenia społeczności żydowskiej w czasie II wojny światowej. Młodzież wyraziła swoją dezaprobatę dla braku tolerancji i piętnowania wszelkich odmienności – religijnych i kulturowych zwłaszcza. Wspólnie doszliśmy do wniosku, że Wolność i Niepodległość to fundamentalne i najważniejsze prawo każdego człowieka.
Rozwinięciem problematyki była prezentacja zasobów biblioteki cyfrowej Polona, o której zbiorach i zasadach korzystania opowiedziała bibliotekarka. Zaprezentowała uczniom metody wyszukiwania informacji na temat getta warszawskiego. Archiwalne zbiory, dokumenty i zdjęcia zdaniem młodzieży są niezwykle ważnym źródłem wiedzy na temat historii Polski.
W drugiej części warsztatu, za pomocą projektów plastycznych próbowaliśmy nawiązać do obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Dzieci miały wykonać symboliczne Drzewo Wolności, na którego liściach umieszczały własne refleksje i przemyślenia dotyczące tego, co przyniosła im Wolność i Niepodległość. Po prezentacji prac plastycznych prowadzące podsumowały zajęcia i zachęciły do dalszej lektury „Mirabelki”.
Na zakończenie zajęć każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy dyplom Zaprosiliśmy również młodzież na kolejne spotkanie, tym razem poświęcone jednej z bohaterek „Mirabelki” – Irenie Sendlerowej, która zapisała się na kartach historii jako „Matka dzieci Holocaustu”.
Joanna Kisielewicz
fot. Barbara Frankowska