Tydzień Bibliotek "Biblioteka zawsze po drodze, nie mijam – wchodzę"
"Biblioteka zawsze po drodze, nie mijam – wchodzę". Pod takim hasłem obchodzony był tegoroczny ogólnopolski Tydzień Bibliotek. Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Tadeusza Rakowieckiego przygotowała z tej okazji ofertę skierowaną do szerokiego grona odbiorców.
W środę 11.05. z recitalem poezji śpiewanej wystąpiła Ewa Alimowska w towarzystwie uczniowskiej grupy „Pozytyw”.
Poetka urodziła się w 1973 roku w Narwi. Ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim. Mieszka i pracuje w Narwi. Jest nauczycielką w tutejszej szkole, prowadzi również teatr w Narwiańskim Ośrodku Kultury. Opublikowała trzy tomy poetyckie: "Na imię mi tęsknota” (1991), "Źródło snu” (1998), „Róża pamięci” (2010). Publikowała także w antologiach i pismach literackich m.in. Kresach, Agricoli, Kartkach.
W czwartek 12.05. zainteresowani obejrzeli i wysłuchali prezentację multimedialną „Śladami Czesława Miłosza – życie i twórczość artysty” przygotowaną przez Joannę Kisielewicz, starszego kustosza MBP.
Również w czwartek odbył się wernisaż wystawy fotograficznej Jerzego Środy. Jerzy Środa urodził się w 1944 roku w Hajnówce, mieszka tu do dziś. Z naszym miastem związał całe swoje życie zawodowe, przez 30 lat pracował jako technik mechanik w Hajnowskim Przedsiębiorstwie Przemysłu Drzewnego. Fotografią zajmował się w młodości, powrócił do tej pasji po przejściu na emeryturę. Najchętniej fotografuje przyrodę, architekturę i Puszczę Białowieską. Wystawę obejrzeli też uczestnicy pleneru malarskiego zorganizowanego przez Towarzystwo Przyjaciół Hajnówki i z zaciekawieniem wysłuchali opowieści Jerzego Środy o spotkaniach ze zwierzętami w Puszczy Białowieskiej.
W piątek 13.05. Michał Androsiuk opowiadał o swojej pracy w radiu i o twórczości, głownie w kontekście wydanej ostatnio powieści „Wagon drugiej klasy”. Michał Androsiuk – hajnowianin, wieloletni dziennikarz Radia Racja tworzy w języku białoruski i polskim. Jest członkiem Stowarzyszenia Literackiego Białowieża. Debiutancka „Firma” (2000) i „Miejscowa grawitacja” (2004) to zbiory opowiadań wydane w języku białoruskim. "Wagon drugiej klasy" (2010) jest jego pierwszym tekstem literackim napisanym po polsku. Powieść, uznana przez krytyków za olśniewającą, mistrzowską została nominowana do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus za 2010 rok.
Tadeusz Topolski