„Staś Pętelka. Ferie w lesie” – warsztaty literacko-plastyczne z Barbarą Supeł i Agatą Łukszą

Data: 2019-11-12

12 listopada 2019 r.  Miejska Biblioteka Publiczna w Hajnówce miała zaszczyt gościć autorkę i ilustratorkę serii książek „Staś Pętelka”, Barbarę Supeł i Agatę Łukszę. Przyczynkiem do tego niecodziennego spotkania było pojawienie się na rynku wydawniczym najnowszych przygód bohatera pt. „Ferie w lesie”, których akcja toczy się na naszych terenach, a dokładnie w Puszczy Białowieskiej.
Przed południem autorki przeprowadziły warsztaty dla hajnowskich przedszkolaków. Dzieci zachwycone możliwością spotkania poznały wcześniej treść książeczki i miały przygotowane pytania, chciały wiedzieć skąd pomysł na wydarzenia, w jaki sposób powstawały ilustracje, ile czasu trwała praca pisarza i ilustratora.    
Następnie przedszkolaki miały możliwość stworzenia żubra nazywanego przez Stasia „włochatą krową”. Praca grupowa dała dzieciom wielką radość, zwłaszcza tarzanie się w kupce bibuły jak w górze liści, a ich zapał do pracy zaowocował jedynymi w swoim rodzaju żubrami w czepkach. Kolejnym zadaniem, jakie czekało na dzieci było pokazanie Stasiowi widoków z naszych okien. Pomysłów nie brakowało, na niektórych pracach bohater oglądał domy, zwierzęta, inni pokazywali św. Mikołaja i oczywiście żubry w czepkach pływackich (stały się one najciekawszym punktem dnia). Uczestnicy spotkania mieli możliwość zakupu książki „Ferie w lesie” i otrzymania autografu autorki i ilustratorki. Na koniec spotkania wykonano pamiątkowe zdjęcie z gośćmi i żubrami.
Wieczorem hajnowianie wraz z dziećmi mieli możliwość udziału w otwartym spotkaniu autorskim. Przybyli wysłuchali fragmentu książki czytanego przez samą autorkę. Kameralne grono pozwoliło na bardzo wesołą i ożywioną dyskusję z autorkami. Uczestnicy razem z gośćmi stworzyli żubra pomysłu Agaty Łukszy, którego wykonanie wzmogło jeszcze bardziej wesołość dzieci i opiekunów. Kto nie był ten trąba!
Dziękujemy bardzo naszym gościom, Barbarze Supeł i Agacie Łukszy za możliwość tak inspirującego spotkania i za wspólnie spędzone miłe chwile. W ich imieniu dziękujemy wszystkim przybyłym. Mamy nadzieję, że niedługo ponownie będziemy mogli gościć autorki na promocji ich kolejnej książki z serii „Staś Pętelka”. Zachęcamy do lektury wszystkich książek autorstwa Barbary Supeł ilustrowanych przez Agatę Łukszę.
Barbara Frankowska


 

Data ostatniej zmiany: 2019-11-13 12:13:29

Kalendarium - wydarzenia

Aktualnie brak zaplanowanych wydarzeń

Sięgnij po paczkę literacką IBUK Libra Polona Fundacja Orange Biblioteka Narodowa Oferta biblioteki skierowana do czytelników niepełnosprawnych
facebook