Spotkanie z Markiem Kietlińskim „XXX lat Solidarności”
Miejska Biblioteka Publiczna im. dr Tadeusza Rakowieckiego w Hajnówce uczciła jubileusz Solidarności organizując spotkanie z dr Markiem Kietlińskim dyrektorem Archiwum Państwowego w Białymstoku. W 2010 roku mija 30 lat od pamiętnych wydarzeń Sierpnia 1980 roku, porozumień gdańskich i rejestracji Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”.
Marek Kietliński przedstawił ogólny rys „Solidarności” podlaskiej na tle wydarzeń krajowych. Dokumentacja z tego okresu praktycznie się nie zachowała. Z lat 1980 - 81 pozostały nieliczne, nieraz pojedyncze dokumenty. Ówczesne władze przejmując akta, pozwoliły je odpowiednio posortować, niszcząc te uznane za niewygodne. Marek Kietliński przytoczył przykład wielkich młynów, które mieliły stenogramy, najważniejsze dokumenty Komitetu Centralnego.
To co wydarzyło się na Podlasiu, w Hajnówce przed 30 laty, jest już historią a tak wiele faktów pozostaje wciąż nieznanych, lub znanych bliskiemu gronu osób związanych ze strukturami ówczesnych organizacji. O początkach „Solidarności” w Hajnówce opowiadali jej założyciele, obecni na spotkaniu: Zbigniew Czarnecki, Władysław Witkowski, Wiktor Kabac, Dariusz Pieśluk. Z sentymentem wspominano „Gościniec Hajnowski” pierwszy niezależny miesięcznik Hajnówki i jego kolegium redakcyjne, które stanowili: Wiktor Kabac ( red. naczelny), Zbigniew Czarnecki ( Sekretarz), Kazimierz Borowski, Mirosław Bartoszewicz, Dariusz Łuczak, Jan Dynkowski.
Wiktor Kabac opowiadał o pierwszej „Solidarności” powstałej w Liceum Ogólnokształcącym im. M. Curie - Skłodowskiej jako pierwszej organizacji powstałej w Hajnówce wśród zakładów pracy, którą stworzyli: Danuta Grabiak, Halina Kabac, Wiktor Kabac i Maria Romaniuk.
Spotkanie zakończyło się apelem Marka Kietlińskiego o pomoc w archiwizowaniu dokumentacji na temat hajnowskiej Solidarności.
Alla Gryc