Spotkanie z dziennikarzem Januszem Świądrem

Data: 2008-09-12

12 września 2008 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. dr. Tadeusza Rakowieckiego w Hajnówce odbyło się spotkanie z dziennikarzem Januszem Świądrem i promocja jego trzech książek „Mój gwiazdozbiór” „Moje podróże” i „Maestria dźwięków”.

Janusz Świąder urodzony w Hajnówce, absolwent Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Curie Skłodowskiej w Hajnówce. Po ukończeniu studiów humanistycznych w Lublinie w 1969 roku rozpoczął pracę  jako dziennikarz w redakcjach: Dziennika Lubelskiego, Sztandaru Ludu i Dziennika Wschodniego. W latach 1975-1991 współpracował z Polską Agencją Prasową. Publikował w prasie krajowej (m.in. Przekroju, Głosie Nauczycielskim, Magazynie Wyższych Sfer Vip) i zagranicznej (londyński Polish Weekley Magazine Cooltura i nowojorskim Super Ekspress USA.

Dziennikarz opowiadał o bohaterach swoich książek, zabawnych sytuacjach i zdarzeniach towarzyszących przeprowadzanym wywiadom z  gwiazdami sceny, filmu, kabaretu, czy wybitnymi artystami z kręgu muzyki klasycznej.Opowiadał o dziecięcych marzeniach o  podróżach i tych zrealizowanych w rzeczywistości, które opisał w książce „Moje podróże”. Ostatni rozdział tej  książki „Brama do puszczy” poświęcił rodzinnemu miastu, oddając hołd Hajnówce,  bowiem  że z każdej podróży -  symbolicznie - wracam do domu.

Wspominał dom rodzinny, dzieciństwo, szkolne lata. „..W 1960 roku zdałem maturę. Nie dostałem się na Politechnikę Warszawską, więc przez rok pracowałem na zastępstwach, jako nauczyciel szkół podstawowych w Teremiskach, Hajnówce w SP nr 2 i Orzeszkowie. Przez trzy miesiące do Teremisk, jeździłem codziennie rowerem. Najgorzej wspominam dni listopadowe, gdy spadł pierwszy śnieg, dostawał się pod błotniki roweru. W śniegu grzęzły i ślizgały się koła roweru  a do szkoły należało dojechać na czas...”

Gośćmi spotkania byli m.in. koledzy i koleżanki Janusza Świądra z czasów dzieciństwa i lat szkolnych. Najbliższy sąsiad - Edward Poniecki, koleżanka z koła tanecznego, partnerka krakowiaka - Jadwiga Antoniuk. Koledzy szkolni: Lech Pilski i Jan Zin.

Wzruszenie, zakłopotanie, mgliste wspomnienia z dzieciństwa, lat szkolnych. Nazwiska znajome, a twarze...trudno rozpoznawalne.

Wszystkie książki Janusza Świądra:„Mój gwiazdozbiór” „Moje podróże” i „Maestria dźwięków” są dostępne w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. dr Tadeusza Rakowieckiego w Hajnówce. 

Alla Gryc

Data ostatniej zmiany: 2013-07-29 17:27:34

Kalendarium - wydarzenia

Aktualnie brak zaplanowanych wydarzeń

Sięgnij po paczkę literacką IBUK Libra Polona Fundacja Orange Biblioteka Narodowa Oferta biblioteki skierowana do czytelników niepełnosprawnych
facebook