Dyskusyjny Klub Książki poleca... "Lala" Jacka Dehnela

Data: 2007-08-29

„Lali”, prozatorskiemu debiutowi Jacka Dehnela, poświęcone było kolejne spotkanie hajnowskiego Dyskusyjnego Klubu Książki. Stale powiększające się grono klubowiczów zebrało się w środę, 29.08.2007 r. w Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej, by przy kawie i herbacie porozmawiać o książce.

Uczestnicy rozpoczęli dyskusję od próby sprecyzowania formy literackiej „Lali”. Czy jest to typowy pamiętnik, saga rodzinna, czy może powieść biograficzna? Odpowiedź na to pytanie, wbrew pozorom, nie należy do łatwych, gdyż „Lala” jest powieścią wielowymiarową, a jednoznaczne określenie formy i treści zdecydowanie spłyciłoby jej interpretację. Do takiego wniosku doszli klubowicze, a każdy z nich odnalazł w lekturze coś wyjątkowego. Urzekająca, wzruszająca powieść o życiu, jego przemijaniu, a wreszcie, ocaleniu od zapomnienia historii swoich najbliższych, to jedna z opinii na temat omawianej książki . Czytelnicy docenili humor, z jakim napisana została „Lala”, bowiem historie opowiadane przez babcię często „okraszane” są dowcipem słownym i sytuacyjnym. Artystyczne zabiegi literackie, swoista gra z czytelnikiem, który jest świadkiem rodzenia się pomysłu na powieść z babcinych dykteryjek, to niewątpliwe atuty prozy Dehnela, świadczące o dojrzałości stylu i potencjale pisarskim autora. Dostrzegli to również nasi klubowicze, choć dla niektórych dygresyjność powieści, nagromadzenie bohaterów i wątków, są uciążliwe i utrudniają czytanie książki.

Następne spotkanie Klubu planowane jest na 26.09.2007 r., tym razem omawiać będziemy najnowsze opowiadania W. Odojewskiego, pochodzące ze zbioru „…i poniosły konie”. Serdecznie zapraszamy!

Joanna Kisielewicz

Data ostatniej zmiany: 2013-07-30 10:52:24

Kalendarium - wydarzenia

Aktualnie brak zaplanowanych wydarzeń

Sięgnij po paczkę literacką IBUK Libra Polona Fundacja Orange Biblioteka Narodowa Oferta biblioteki skierowana do czytelników niepełnosprawnych
facebook