Dyskusyjny Klub Książki poleca...„Psy z Rygi” Henninga Mankella

Data: 2008-08-27

Kryminał szwedzkiego autora Henninga Mankella „Psy z Rygi” wybrali klubowicze hajnowskiego DKK jako lekturę na kolejne, wakacyjne spotkanie.

Dobry kryminał potrafi dostarczyć czytelnikowi nie tylko dreszczyku emocji, ale także w pewnym stopniu ukazuje mroczną stronę ludzkiej osobowości, która od wieków skłania niektórych do zabijania. Sprawnie skonstruowana intryga prowadząca do wykrycia sprawcy zbrodni, to także doskonały trening umysłowy dla czytelnika, dlatego też, powieści kryminalne od lat cieszą się niesłabnącą popularnością.

W takiej konwencji pisane były kryminały klasyków gatunku- Agaty Christie czy Georgesa Simenona, dziś jednak gatunek ten nabrał nieco innego wymiaru, i być może przyczynił się do tego właśnie Henning Mankell. Jego 9- cio częściowy cykl o komisarzu yestadzkiej policji- Kurcie Wallanderze momentami odbiega od klasyków gatunku. W „Psach z Rygi” szwedzki policjant - doświadczony detektyw po raz kolejny staje przed obliczem morderstwa. Tym razem sprawa dotyczy dwóch mężczyzn, których ciała przydryfowały pontonem do wybrzeży Skanii. Zwykła kryminalna zagadka nabiera jednak charakteru międzynarodowej afery politycznej, a Wallander udaje się do Łotwy – kraju świeżo odseparowanego od moskiewskich wpływów. Ta pozorna niezależność skrywa jednak szerzące się szpiegostwo, które dotyka nawet najwyższych urządów państwowych, co znacznie utrudnia prowadzenie śledztwa. Wallander wplątany zostaje w polityczną rozgrywkę, i jak można się domyślać, doprowadza do ujęcia sprawców.

Cóż więc niezwykłego w „Psach z Rygi”? Kryminał ten odważnie demaskuje kulisy polityczne po upadku żelaznej kurtyny. Mankell próbuje stworzyć klimat mrocznej, pokomunistycznej Rygi, pełnej szarych, brudnych gmachów, zastraszonego społeczeństwa i szpiegów, śledzących każdy krok obywateli Z racji napięcia i dynamicznie prowadzonej akcji „Psy z Rygi”momentami przypominają książkę sensacyjną. Komisarz Kurt Wallander to postać nietuzinkowa- doświadczony policjant, przechodzący kryzys wieku średniego, powątpiewający w sens swojej pracy, jest bohaterem bardzo wiarygodnym. W niczym nie przypomina filmowego herosa, któremu obce są uczucia strachu, miłości czy rodzinnych więzi. Wallander popełnia błędy, jego intuicja, zdarza się, że go zawodzi, ale dzięki temu czytelnik wierzy mu już od pierwszych stron powieści. Oczywiście, klubowicze czuli niedosyt jeśli chodzi o rozwinięcie niektórych wątków, choćby tych politycznych, wiele do życzenia pozostawia tez strona językowa książki, jednak warto sięgnąć choć po jeden z tytułów o komisarzu Wallanderze. Mankell, pisarz popularny, ale może nie wybitny, doskonale potrafi wprowadzić czytelnika w mroczny, pełen napięcia i niespodziewanych zwrotów akcji nastrój , przy okazji poruszając problemy polityczne i społeczne trapiące współczesny świat. Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki (24.09.08) poświęcone będzie książce Dorothy Parker „Gra”. Wszystkich miłośników dobrej literatury zapraszamy na nasze spotkania w każdą ostatnią środę miesiąca o godz. 18.30.

Data ostatniej zmiany: 2013-07-30 15:09:29

Kalendarium - wydarzenia

Aktualnie brak zaplanowanych wydarzeń

Sięgnij po paczkę literacką IBUK Libra Polona Fundacja Orange Biblioteka Narodowa Oferta biblioteki skierowana do czytelników niepełnosprawnych
facebook